Home Blog

Djali qe na beri te lotojme/ Dita kur kuptova qe nena ime me kishte genjyer gjithe jeten

0

Tregimi fillon me lindjen time. Isha fëmija i vetëm në një familje shumë të varfër, nuk kishim ushqim që do të na mjaftonte. Nëse ndonjë ditë gjenim pak oriz ashtu që ta largonim urinë. Pasi e mbaroja pjesën time, nëna edhe pjesën e saj ma dhuronte mua, dhe thoshte: “O biri im! Haje këtë oriz, sepse nuk jam e uritur. Kjo ishte gënjeshtra e parë e saj.

Kur u rrita pak, nëna pasi mbaronte punët e shtëpisë dilte për të gjuajtur peshq në lumin e vogël që ishte afër shtëpisë. Shpresonte që nëse haja peshk, do të më ndihmojë në zhvillimin tim. Një herë kishte nxënë dy peshq.
Shpejtoi për në shtëpi në mënyrë që t’i përgatisë; i vendosi para meje dhe unë fillova ta ha peshkun e parë dalë-ngadalë, ndërsa nëna ime hante atë që mbetej në mes të eshtrave/halave. M’u rrëqeth zemra dhe peshkun tjetër ia dhurova asaj. Ma ktheu mbrapsht dhe më tha: “O biri im! Ha edhe këtë peshkun, a nuk e di se unë nuk i dua peshqit?!” Kjo ishte gënjeshtra e dytë e saj.

U rrita dhe duhej që unë patjetër të shkoja në shkollë, por nuk kishim pasuri që t’i mbulonim shpenzimet e shkollës. Nëna shkoi në treg dhe bëri marrëveshje me një tregtar të rrobave, që ajo të shkonte shtëpi për shtëpi, për të prezantuar mallin. Një natë dimri u vonua nëna ime, ndërsa unë po e prisja në shtëpi, dola ta kërkoj në rrugë afër lagjes, e gjeta duke mbajtur rrobat dhe duke trokitur shtëpi për shtëpi, e unë e thirra: “Oj nënë, eja të kthehemi në shtëpi, sepse është bërë vonë dhe moti është i ftohtë, ti nesër mund ta vazhdosh punën që nga mëngjesi. Buzëqeshi nëna dhe më tha: “O biri im! Unë nuk jam e lodhur.” Kjo ishte gënjeshtra e tretë e saj.

Në shkollë kishim provim përfundimtar dhe nëna këmbënguli të vinte me mua. Hyra në provim e ajo qëndronte jashtë duke më pritur mua, në nxehtin e madh. Kur cingëroi zilja dhe përfunduam, dola, ndërsa ajo më përqafoi fort dhe me ngrohtësi. Më pas, më përgëzoi për suksese të mëtejshme. Me vete, kishte një lëng, të cilin e ruante për mua kur të dal nga provimi, e piva dhe shova etjen, por nënës time i dilnin djersët në fytyrën e saj nga vapa e madhe, ia ofrova lëngun menjëherë dhe i thashë: “Pi, oj nëna ime!” Ndërsa ajo ma ktheu: “O biri im! Pije ti, se unë nuk jam e etur.” Kjo ishte gënjeshtra e katërt.

Pas vdekjes së babait tim, nëna ime jetoi si vejushë dhe përgjegjësitë e shtëpisë ranë mbi atë, kështu që ajo duhej të sillte të gjitha gjërat e nevojshme në shtëpi. Jeta u bë e vështirë dhe filluam të ndiejmë urinë. Xhaxhai im ishte njeri i mirë dhe jetonte afër nesh, na sillte ushqime me të cilat largonim urinë, e kur fqinjët tanë panë gjendjen tonë të vështirë që dita-ditës po keqësohej, e këshilluan nënën time që të martohej me ndonjë burrë që do të shpenzonte për atë, por ajo u përgjigj: “Nuk kam nevojë për dashuri.” Kjo ishte gënjeshtra e pestë.

Kur mbarova studimet universitare, gjeta një punë të mirë deri diku, mendova se tani është koha që nëna ime të pushojë, e unë të marr mbi supe detyrimet e familjes. Në atë kohë ajo nuk kishte shëndet të mirë që t’ia mundësonte asaj shitjen shtëpi për shtëpi, kështu filloi të shiste perime. I caktova një pjesë të rrogës sime vetëm e vetëm ta linte punën, refuzoi t’i marrë dhe tha: “O biri im! Ruaji paratë e tua, unë kam aq pasuri sa të më mjaftojë!” Kjo ishte gënjeshtra e gjashtë e saj.

Punoja dhe në të njëjtën kohë regjistrova magjistraturën, vërtet korra suksese dhe në të njëjtën kohë, m’u rrit paga e punës. Firma në të cilën punoja ishte gjermane, kështu që, më transferuan në degën kryesore të saj në Gjermani, u ndjeva shumë i lumtur. Fillova të ëndërroj për fillim të mbarë dhe jetë të lumtur, pasi udhëtova dhe u vendova, i telefonova nënës time që të vinte të jetonte me mua, por ajo nuk donte të më ngushtojë, dhe më tha:
“O biri im! Unë nuk jam e mësuar të jetoj jetë me standard të lartë.” Kjo ishte gënjeshtra e shtatë e saj.

U plak nëna ime dhe atë e goditi sëmundja e kancerit në sy, dikush duhej të ishte afër saj që ta mjekojë, por ne na ndanin shtete larg. Lashë çdo gjë dhe shkova ta vizitoj, ishte e shtrirë në shtrat, pas kryerjes së operacionit.
Kur më pa, u mundua të buzëqeshë, por zemra ime digjej, pasi ajo ishte e dobësuar.Nuk ishte nëna ime që e njihja më parë, filluan të më rridhnin lotët ndërsa ajo mundohej të më qetësonte. Më tha: “Mos qaj o biri im, unë nuk po ndiej dhimbje.” Kjo ishte gënjeshtra e tetë e saj dhe e fundit…

Pasi ma tha këtë, ia mbylla sytë, që më kurrë nuk i hapi.

Për çdo kënd që ka një nënë gjallë: Ruaje këtë dhunti të madhe, para së të pikëllohesh për humbjen e saj…

Për çdo kënd që ka humbur nënën e tij: Kujtoje çdo herë, se sa shumë është lodhur ajo për ty. Mos e harro kurrë në lutjet e tua!

Si të bëheni të pasur në sekond? Kjo është kartëmonedha 5 euroshe që ka vlerë 500 euro

0

Midis kartëmonedhave të euros që janë aktualisht në qarkullim, ka disa ekzemplarë që për shkak të rrallësisë së tyre mund të bëheni të pasur sa hap e mbyll sytë. Sipas një zbulimi, ka gjithnjë e më pak kartëmonedha të tilla dhe kjo është arsyeja pse vlera e tyre është rritur ndjeshëm.

Raportohet se janë 5 kartëmonedha në qarkullim me të cilat mund të pasuroheni. Nëse jeni me fat, do të merrni njëzet deri në njëqind herë më shumë se vlera e tij e vërtetë. Sidomos seritë e rralla të kartëmonedhave mund t’u sjellin pronarëve të tyre një shumë të konsiderueshme.

Një kartëmonedhë e tillë është ajo e 5 eurove, e cila bart më vete një kod numerik që mund t’ua shtojë vlerën deri në 500 euro.

Po, si mund të “zbuloni’ nëse jeni me fat?

Merrni kartëmonedhën dhe shikoni me kujdes numrat dhe shkronjat në këndin e sipërm të djathtë. Ato tregojnë serinë në të cilën është shtypur kartëmonedha. Seritë e rralla përmbajnë pesë numra të njëjtë (p.sh. 77777, 99999). Nëse ndodh që të vini re një kartëmonedhë të tillë me vete, sigurohuni që ajo të mbetet në gjendje perfekte dhe në atë rast do t’ju sjellë shumë para.

Nami në Fushë-Krujë, qindra makina mbesin në mes të rrugës

0

Trafik i rënduar është shënuar në aksin Vorë-Fushë Krujë, ku bëhet me dije se radha e makinave shkon në rreth 15 kilometra.

Më problematike shfaqet korsia Vorë-Rinas-Fushë Krujë.

Shkak për këtë trafik të rënduar është bërë hyrja në superstradën Fushë-Krujë-Thumanë e cila është vetëm me dy korsi, një vajtje e një ardhje dhe e ka të pamundur të perballojë fluksin e makinave që vijnë nga Veriu në drejtim të Shqipërisë së Mesme dhe anasjelltas.

Organizata boterore e shendetesise i fut tmerrin botes, ja cdo ndodhe me virusin delta

0

Për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit Delta, treguesit epidemiologjikë janë rritur në mënyrë të rrezikshme në Evropë, me Britaninë që përjeton një rritje të shpejtë të infeksioneve, por edhe në Lindjen e Mesme, ndërsa në të njëjtën kohë Organizata Botërore e Shëndetësisë po jep alarmin duke folur për fillimin e një vale të re pandemike.

Sipas mediave të huaja, mutacioni indian po “godet” në një kohë kur qeveritë po heqin kufizimet. Rritja e rasteve në shumë vende të Lindjes së Mesme mund të ketë pasoja të tmerrshme, për shkak të përhapjes së variantit Delta por edhe disponueshmërisë së ulët të vaksinave, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Megjithëse rastet dhe vdekjet kanë rënë gjatë tetë javëve të fundit në rajonin e Mesdheut Lindor, OBSH vëren se tani ka një rritje në Libi, Iran, Irak dhe Tunizi. Një rritje e mprehtë e rasteve pritet gjithashtu në Liban dhe Marok.

Javën tjetër, vendet myslimane do të festojnë Kurban Bajramin festë e cila tradicionalisht përfshin tubime fetare dhe shoqërore, ku infeksionet mund të përhapen më lehtë.

Raportohet se OBSH shqetësohet se rritja aktuale do të vazhdojë të arrijë kulmin në javët e ardhshme, me pasoja katastrofike. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, duke folur në Gjenevë në takimin e Komitetit të OBSH-së për urgjencat e lidhura me Covid-19, tërhoqi vëmendjen për numrin e infektimeve në mbarë botën të regjistruar javën e kaluar, si dhe vdekshmërinë nga pasojat e saj. Në fakt, numri i vdekjeve u rrit për herë të parë pas rënies së tyre të vazhdueshme në 10 javët e mëparshme.

Europa mer vendimin e rende per grate me shami

0

Kompanitë mund të ndalojnë që punonjësit myslimanë të mbajnë shami në punë, por kjo nën kushte të caktuara, tha gjykata e lartë e Bashkimit Evropian. Kjo pasi disa gra muslimane në Gjermani u pezulluan nga puna vetëm prej shamisë dhe veshjes së tyre islamike.

Ndalimi i vendosjes së diçkaje që shpërfaq besime politike, filozofike apo fetare në vendin e punës, mund të arsyetohet me nevojën e punëdhënësit për të paraqitur një imazh neutral te konsumatorët, apo për të parandaluar mosmarrëveshje shoqërore. Megjithatë, ky arsyetim duhet të jetë në përputhje me nevojën e sinqertë të punëdhënësit dhe, bazuar në të drejtat dhe interesat në fjalë, gjykatat kombëtare mund të marrin parasysh kontekstin specifik të shtetit të tyre, me qëllim të mbrojtjes së lirisë fetare.

Në Gjermani, dy gratë që u pushuan nga puna nuk kishin mbajtur shami në fillim kur kishin ardhur në punë, por e vendosën atë pas disa kohësh. Por punëdhënësi i tyre u tha se kjo nuk ishte e lejuar, duke iu thënë se duhej të vinin pa shami në punë në të kundërtën do të pezulloheshin. Çështja e hixhabit ka ngjallur shumë polemika në Evropë për vite me radhë dhe ka nënvizuar ndarjet e mprehta për integrimin e muslimanëve.

“O babai Klodit, të përdorën si klloun, të dhanë zarf me para. I vure turpin birit tënd mbi dheun ku tretet përjetësisht”

0

Nga Adriatik Dosti
O Babai i Klodit….

E more vesh tani se përse të erdhi Rama tre herë resht në shtëpi për ”ngushëllim”.

E more vesh pse ta prunë zarfin me para, të cilat ti ”i refuzove” e the le të shkojnë për bamirësi.

E more vesh përse të ftoi Erion Veliaj që të mbillje një Pemë Ulliri në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës…

E more vesh pse një rrugice i ngulen në mur një copë teneqeje që mban të shkruar emrin e Djalit tënd vrarë prej tyre…

E more vesh pse të nxorrën disa ditë resht nëpër ekranet e TV të tyre të pista e të dhanë të lexoje ca copa letrash shkruar prej tyre…

E more vesh tani se cila është drejtësia e Ramë-Veliajt…

E more vesh tani se përse Rama thotë që edhe sikur 500 mijë shqiptarë të vriten unë Ardi Veliun nuk e dorëzoj kurrën e kurrës

E more vesh tani se për cfarë lloj Reforme në drëjtesi ju flet shqiptarëve ajo Ambasadorja ”mike ”…

E more vesh tani se përse Hasmin e Vrasësin nuk duhej ta kishe pranuar kurrën e kurrës në konakun e në shtëpinë tënde…

E more vesh tani se sa e rëndë ishte ajo deklarata jote publike që ju thoje protestuesve që kishin dalë për të kërkuar dënimin e vrasësve të Djalit tënd mjaft tani, mos e teproni, shkoni ne shtëpi.

E more vesh tani se këta të vrasin natën e të qajnë ditën.

E pra nëse i ke kuptuar e i kupton këto që të shkrova më sipër …nuk ke pse bën rolin e të pa kenaqurit ë të rrevoltuarit sot teksa Drejtësia e Ramë – Veliajt dha dënimin qesharak për Nevaldo Haderajn policin vrasës të Birit tënd…duke e dënuar vetëm me 10 vjet burg…

Dhe e di pse…sepse djalin ta vranë këta ”miqtë” e tu të rinj që të erdhën për vizita ”ngushëlluese” , të dhanë një zarf me para…e të përdorën si Klloun të tyre pikërisht atëherë kur ju duheshe …ndërsa turpin përjetësisht Birit tënd ja vuri mbi Dheun ku tretet pikërisht ti e askush tjetër.

Ndaj sot pikërisht je ti i pari që nuk ke as gojë, as fytyrë e as moral e as shpirt e zemër prindërore të flasësh për pa drejtësi e të revoltohesh nga ”drejtësia” e tyre.

E more vesh dhe a u binde tani se dëri në cfarë lloj derexheje ë kanë poshtëruar e degjeneruar Prindin, shqiptarin, njeriun e vecmas edhe Malësorin këta Monstrat e Kriminelët e gjakut të shprishur antishqiptar.

E more vesh tani se për të mbrojtur një polic të lloj-sojit të tyre këta vrasin edhe 100 Klodianë të tjerë.

E more vesh tani së sa e rendë e makabre është të shkelësh mbi gjakun e birit tënd?

Kater shqiptaret marin peng te riun, e mbajne tre dite dhe e detyrojne te …

0

Katër shqiptarë janë arrestuar në Greqi pasi kishin mbajtur peng për tre ditë radhazi një bashkëatdhetar të mitur.

I mituri ka treguar se shqiptarët e kishin ‘stërvitur’ atë që të kryente vjedhje në dyqane por edhe për të vjedhur turistët.

Mediat greke kanë raportuar se shqiptarët e kishin mbajtur peng të mitur dhe nuk i kishin dhënë ushqim deri sa i mituri ishte shpëtuar.

Të katër shqiptarët e gjetën 17-vjeçarin në Omonia dhe pasi e rrahën, e futën me forcë në automjetin e tyre dhe e çuan në një hotel në qendër të Athinës ku po e mbanin peng. Sipas shqiptarit të mitur, ai u rrah nga shqiptarët dhe për tre ditë nuk i dhanë ushqim.

17 vjeçari kërkoi ndihmë nga një person, të cilin ishte urdhëruar ta grabiste, dhe e deklaroi veten viktimë të rrëmbimit.

Në dyqan arriti menjëherë patrulla e policisë dhe bëri të mundur kapjen e dy shqptarëve dhe pjesën tjetër pranë hotelit. I mituri shqiptar i identifikoi ata si autorë të rrëmbimit, pengmarrjes dhe rrahjes së tij. Një çështje u ngrit kundër tij dhe ata iu referuan Prokurorit.

Nami në Tiranë, “Shqiponjat” vënë në pranga disa persona

0

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit N. M., 35 vjeç, pasi gjatë kontrollit të mjetit me të cilin ky shtetas qarkullonte, nga Forca e Posaçme “Shqiponjat” iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi me lëndë narkotike kokainë.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2 u bë arrestimi në flagrancë për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Kundërshtimi i punonjësit të policisë” dhe “Shkatërrim i pronës”, i shtetases Xh. A., 21 vjeçe, pasi gjatë kontrollit fizik i është gjetur dhe i është sekuestruar një sasi lënde narkotike kanabis. Kjo shtetase, për të shmangur shoqërimin, ka kundërshtuar me dhunë për shkak të detyrës, punonjësit e Policisë së Rendit Publik dhe ka dëmtuar derën e dhomave të shoqërimit.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

E. Sh., 22 vjeç dhe D. S., 41 vjeç, pasi u kapën duke drejtuar mjetet përkatëse në gjendje të dehur.

Më datë 14.07.2021, shtetaset S. G., 61 vjeçe dhe B. P., 45 vjeçe, kanë deklaruar se kur kanë shkuar tek një spital, për të kërkuar informacion për një pacient, një shtetas ende i paidentifikuar, i cili është prezantuar si roja e spitalit, ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj tyre. Punohet për sqarimin dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes.

Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Po lahej me femijet e tjere, e mitura devoll mbytet ne lume

0

Një vajë e mitur me inicialet G.K., është mbytur në lumin Devoll, teksa kishte shkuar të lahej aty me bashkëmoshatarët e vet. Ngjarja raportohet se ndodhi në fshatin Fermë Partizani, të Beratit, pasditen e sotme.

Punonjësit e policisë kanë mundur të nxjerrin trupin e pajetë nga lumi dhe po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Njoftimi i plotë  i policisë: Berat/Informacion paraprak

Në fshatin Fermë Partizani, në lumin Devoll, një grup femijesh të moshës 14-15 vjeç kanë shkuar për t’u larë në lumë, shtetasja G.K është futur për t’u larë dhe për pasojë është mbytur.

Punonjesit e policisë pasi kontrolluan në lumë, gjetën dhe nxorrën trupin e pajetë.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Hello world!

1

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!